Yatılı bir bakıcı işe almadan önce dikkat etmeniz gereken 10 önemli nokta

Yatılı bir bakıcı işe almadan önce dikkat etmeniz gereken 10 önemli nokta

Çocuğunuz için doğru bakıcıyı bulmak ve onunla beraber yaşamak hiç kolay bir şey değildir. Hem kendi istediğiniz gibi çocuğunuza bakacak birini bulmanız gerekir. Hem de bulduğunuz bakıcı ile aynı evde yaşamaya başladığınızda işler, gündüzlü gelip giden bir bakıcıdan daha karmaşıktır. Hem çocuğunuza iyi bakacak birini hem de aynı evde yaşayabileceğiniz birini bulduğunuzdan emin olmanız gerekir.

Yatılı bir bakıcı işe almadan önce dikkat etmeniz gereken 10 önemli nokta

1. Yatılı bakıcının sizin için uygun seçim olup olmadığına karar verin.

Aileniz yatılı bir bakıcıya hazır mı? Çoğu kişi yatılı bakıcı ister fakat bakıcı ile aynı evde beraber yaşamanın , gündüzlü gelip giden bakıcıdan daha farklı olduğunu düşünmez. Yatılı bakıcı işe almadan önce yeni bir kişi ile 24 saat aynı evde yaşamanın sizin için ne tür zorlukları olabileceğini iyi analiz edin ve buna göre önlemler alın.

Yatılı bir bakıcıya sahip olmak aile dinamiklerini ve sorumluluklarını değiştirir. Çocuğunuz bütün gece ağladığında ve ya sizin hafta sonu şehir dışında olmanız gerektiğinde yatılı bir bakıcı yaşamınızı kolaylaştırır. Bunu gibi avantajlar veya dezavantajlar neler olabilir? Evdeki hangi rutinlerin ve alışkanlıkların değişmesi gerekebilir?

2.Evinizi hazırlayın.

Yatılı bakıcı sizinle beraber yaşıyor olabilir fakat  kendine ait bir alanı olması gerekir. Evde bakıcının kalması için ekstra bir odanız var mı? Evde bakıcının kullanacağı bir banyo var mı yoksa ortak banyoyu mu kullanacaksınız?

Yatılı bakıcı gelmeden önce evinizde değişiklik veya inşaat yapmanız gerekecek mi?

3. Mükemmel bakıcınızı tanımlayın.

Mükemmel bir bakıcı sizin için ne demektir? Ne tür bir bakıcının sizin ev işleriniz için uygun olacağına dair ailenizle beraber bir tanımlama yapın.

Çocuğunuza yabancı dil öğretebilecek bir bakıcı mı istiyorsunuz? Bakıcınızın çocuklarınızın ev ödevlerini yaptırmasını ister misiniz? Bakıcınızın yemekleri hazırlamasını mı tercih edersiniz?  Çocuk bakımı tecrübesi olsun mu? Araba kullanmayı bilmesi sizin için gerekli midir?

Tüm bunlar bakıcınızı işe almadan önce karar vermeniz gereken özelliklerdir.

4. Bakıcınızın görev tanımını yazın ve bunu bir anlaşma olarak ona sunun.

Çocuk bakımı, çocuğunuzu gezmeye götürme, ev ödevlerine yardım, yemek hazırlama ve ev işleri ile ilgili beklediğiniz görevlerini açıkça belirtin.

Maaşının ne kadar olacağını ve izin parası olup olmayacağını belirleyin.

Sizinle beraber yaşayacağı için düşünmeniz gereken başka hususlar da var. Örneğin;

*Onun özel alanı ve evin geri kalan kısmı ile ilgili temizlik ve dağınıklık ölçütleriniz nelerdir?

*Saat kaçtan sonra mesaisinin bitmesine ve odasına çekilmesine müsaade edeceksiniz?

*Gece çocuğunuz çok sık uyanıyorsa veya bütün gece ağlamışsa, gece de çocuğa onun bakmasını isteyecek misiniz?

*Çoğu yatılı bakıcı farklı ülkelerden geldiği için kendi ülkesinin yiyeceklerini pişirmesine ve buzdolabınızı kullanmasına açık mısınız?

*Gece dışarı çıkmasına müsaade edecek misiniz?

*Sizin için kabul edilebilir gürültü seviyesi nedir?

*Evinizde sigara ve alkol kullanabilir mi?

*Çocuğunuza bakmadığı zamanlarda varsa bahçenizi veya havuzunuzu kullanabilir mi?

5. Sigortası hakkında düşünün.

Çoğu aile yabancı bakıcıya sigorta yapmanın zor ve maliyetli olduğunu düşünür. Aslında düşünüldüğü kadar zor ve maliyetli değildir. Sigorta işlemleri ve fiyatları ile ilgili bilgi edinin.

Güvenliğiniz açısından evinize, arabanıza, iş yerinize sigorta yaptırıyorsunuz. Peki ya yanınızda çalışanınızın sigortası?

6.Güvenliği ihmal etmeyin.

Evinizde çalışan bakıcı hele ki yatılı çalışıyorsa onu işe almadan önce ekstra önlemli olmanız gerekir. Geçmişini araştırmalı ve daha önce çalıştığı yerlerden referansını istemelisiniz. Bu açıdan güvenilir ve tecrübeli bir insan kaynakları ve danışmanlık firması ile çalışmanız çok faydalı olacaktır. Onlar sizin için gerekli araştırmayı yapıp, elemeyi gerçekleştirirler. Bu şekilde ilerlemek daha güvenli olacaktır.

7.Yaptığınız mülakatta kişiliğini ve tecrübesini anlamaya çalışın.

Beğendiğiniz adayların kişiliği ve tecrübesi ile ilgili izlenim elde etmek için telefonla veya yüz yüze görüşmeler yapın. Eleme sürecinden sonra en beğendiğiniz bir veya iki adayı mülakat için evinize davet edin ve çocuklarınızla tanıştırın ve onlarla nasıl etkileşime girdiklerine bakın.

Mülakatta bakıcı adayının çocuklarla nasıl başa çıktığına dair spesifik sorular sorun. “Çocuk abisini veya arkadaşını ısırırsa nasıl davranırsın?”, “Çocuk yemek yemek istemezse ne yaparsın?”, “Çocuk uykuya geçmeden önce uyku rutininde 3. bardak suyu da isterse ne yaparsın?”, “Çocuk seni istemezse ne düşünürsün ve nasıl yaklaşırsın?”, “Ödül ve ceza hakkında ne düşünüyorsun?” gibi sorular sorarak onun çocuk bakım bilgi ve tecrübesini ve kişiliğini anlamaya çalışabilirsiniz.

8.Deneme sürecinde vakit ayırın.

Doğru kişiye karar verip bakıcınızı işe aldığınızda eve ve çevreye alışması için birkaç gününüzü evde kalarak onunla beraber geçirin. Çocuklarınızla nasıl bir etkileşimde olduğunu ve ev işlerini nasıl yürüttüğünü izleyin.

Etrafı tanıması ve alışması için ona mahallenizi gezdirin ve bilmesi gereken yerleri öğretin.

Çocuğunuza koyduğunuz kuralları, ailenizin kurallarını ona iyi anlatın. Sizin izin vermediğiniz veya verdiğiniz şeylere onun tam tersi davranmaması için önemli kuralların üstüne vurgu yapın.

 

9. İletişime Odaklanın

Bakıcınızla düzenli olarak konuşun. Bakıcınızdan beklentilerinizi açıklığa kavuşturun ve açık bir iletişimde olun. Sizinle yaşayan birinin iş vereni olarak neyin iyi gittiğini ve neyin iyi gitmediğini bilmeniz gerekir ki bunu da ancak açık bir iletişimle anlayabilirsiniz. Hoşunuza gitmeyen bir durum olduğunda bunu ona kibarca söyleyin. Sizi rahatsız eden şeylerin içinizde büyümesine ve bir anda patlayarak ortaya çıkmasına yol vermeyin.

10.Yatılı bakıcınızın sadece çalışanınız değil ailenizin dostu olduğunu unutmayın.

Yatılı bir bakıcı sadece yetenekli bir yardımcı değildir. O sizin hayat boyu bir dostunuzdur. Bakıcınıza adil davranmaya dikkat edin. Çocuğunuzun büyüdüğünü görecek ve onun üzerinde önemli bir etkisi olacak kişi ile güvenilir bir ilişki kurmanız oldukça önemlidir.